Bóstwa i demony w dawnej Polsce.

Witojcie.
Tą informacją musimy się podzielić. Czytać uważnie i WSPIERAĆ w miarę możliwości gdyż to tylko nam na dobre wyjdzie!

Dokładnie z PolakPotrafi.pl:

1. O projekcie

Czy wiesz, że karkonoski Duch Gór – porównywany w badaniach do takich bóstw jak Odyn i Świętowit – to pierwowzór czarodzieja Gandalfa, a topiona przez dzieci Marzanna to niegdyś jedna z najważniejszych bogiń Europy Środkowej? Odkryjmy razem fascynujący świat dawnych bóstw i zaskakująco licznych śladów jakie pozostawiły po sobie.

Głównym celem naszego projektu jest wykonanie serii ilustracji wyobrażających bóstwa i demony, w których istnienie wierzono na terenie dawnej Polski. Nasze prace powstają na styku kultury, sztuki, historii i etnologii.

Wspólnie zebraliśmy już 84% środków niezbędnych do ufundowania projektu. Prosimy o dalsze wsparcie!

Równocześnie chcielibyśmy przypomnieć i spopularyzować często zapomniane już dziś źródła historyczne i relacje etnograficzne. Wszystko to w oparciu o możliwie najbardziej aktualne – również często nieznane szerzej – badania akademickie.

Duch Gór - Karkonosz, rys. K. Perkowski.

Duch Gór – Karkonosz, rys. K. Perkowski.

Potrafimy wiele powiedzieć o wspaniałych mitach greckich czy rzymskich, ale jeśli chcielibyśmy opowiedzieć, napisać, narysować cokolwiek o mitologii jaka funkcjonowała na terenie dzisiejszej Polski to niemal natychmiast pojawia się problem braku łatwo dostępnych źródeł, a co za tym idzie również inspiracji. Zmieńmy to. Temat ten, jak mało który, zasługuje na przypomnienie i popularyzację. Warto poznać własne korzenie!

2. Jak chcemy popularyzować ideę projektu?

Przede wszystkim poprzez serię – możliwie najlepiej wykonanych – ilustracji wyobrażających bóstwa i demony, w których istnienie wierzyli nasi przodkowie.

Co ważne, publikacji każdej z grafik towarzyszy artykuł lub odpowiednia dokumentacja. Wszystko to udostępniamy w sieci za darmo. Bazujemy przy tym na sukcesie pierwszej serii grafik, które już powstały, a których poziom wykonawczy możecie ocenić już teraz.

3. Dlaczego prosimy o wsparcie?

Badanie dawnych wierzeń i popularyzacja wiedzy na ten temat to nasza wielka pasja. Jej realizację rozpoczęliśmy tworząc i publikując kolejne ilustracje oraz teksty dostępne obecnie na stronach Weneda.net i BogowiePolscy.net. Działo się to w latach 2011 – 2014. Co chcemy podkreślić: wszystkie materiały tworzyliśmy bez oglądania się na pierwotne pochodzenie etniczne wierzeń występujących na obszarze Polski, a tym samym nie dzieląc ich z jakiegoś powodu na „pożądane” i „niepożądane”. Nie robiliśmy tego również poprzez pryzmat jakiejkolwiek ideologii czy bieżącej polityki. Takie podejście do tematu spotkało się z uznaniem internautów, a liczne prośby o reaktywację projektu otrzymujemy do dzisiaj.

Bogini Marzanna, rys. K. Perkowski.

Bogini Marzanna, rys. K. Perkowski.

Z początkiem roku 2014 zmuszeni byliśmy do zaprzestania poważniejszych prac nad projektem. Dotarliśmy do bariery własnych możliwości ze względu na ogromną czasochłonność realizowanych i planowanych działań. Przykładowo na stworzenie jednej z prezentowanych tutaj ilustracji składa się kolejno: zebranie dokumentacji, w tym źródeł i aktualnych badań, przedyskutowanie tychże, a po tym staranne wykonanie grafiki począwszy od wstępnej koncepcji po drobne detale uwzględniające prawidłową symbolikę i atrybuty postaci. Wszystko to zwykle zajmuje około 3 tygodni pełnowymiarowej pracy. Wasze wsparcie umożliwi więc harmonijny rozwój projektu i dalszą pracę.

Trzy Zorze, rys. K. Perkowski.

Trzy Zorze, rys. K. Perkowski.

Dzięki temu w trakcie realizacji kolejnych grafik i tekstów – a co do których zobowiązujemy się przed Wami, że w Internecie zostaną udostępnione za darmo – będziemy w stanie przesunąć odpowiedni zasób naszej energii i czasu do pracy nad projektem. Publikacja nowych ilustracji nie będzie więc jak obecnie kwestią lat ale ponownie tygodni i miesięcy.

Więcej możecie poczytać w dalszej części artykułu na stronie Polak Potrafi

Obejrzyjcie jeszcze ten film:

SŁAWA
Wadera i Wilk

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Bóstwa i demony w dawnej Polsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s