21 Luty Święto Strzyboga.

Najprzód zajmijmy się upiorami.

Dziwnym zbiegiem okoliczności wczoraj Wadera narysowała Strzygę 😉 To tylko gra słów, gdyż Strzybóg ani Strzyga ze sobą nie mają nic wspólnego, no może poza tym iż istnieją w Słowiańskich przekazach. Zacznijmy więc od Strzygi (rys poniżej). W/g wielu źródeł to istota, upiór żeński. W wielu przekazach różni się od siebie wyglądem i zachowaniem. Raz jest to postać ze skrzydłami, atakująca ludzi w akcie zemsty, żywiąca się ludzką krwią i wnętrznościami. W innym natomiast jest to upiór nie pozwalający sobie na ataki na ludzi. W zupełności potrafiący pożywić się krwią dzikich zwierząt. Podobno była to, w pierwszym życiu, osoba z dwiema duszami lub urodzona z niepoprawnym uzębieniem. Strzygi rozpoznawano za młodu i przepędzano z ludzkich siedzib lub zabijano. W okrutny sposób, młodą dziewczynę jak i późniejszą Strzygę spalano żywcem lub przybijano różne części ciała do ziemi za pomocą kołków lub gwoździ. Strzygi dosyć często porównywane, lub mylone były z Wampirami. Może to za sprawą pożywiania się krwią, nocnego trybu życia czy może z powodu podwójnego uzębienia, które to posiadały upiory. Jeśli ktoś z Was spotka ją na drodze niechaj baczy! A jak przeżyje, niech podzieli się spostrzeżeniami.

Strzyga - autorstwa Wadery

Strzyga – autorstwa Wadery

Drugi wątek dzisiejszego posta to Strzybóg. 21 lutego obchodzimy właśnie święto Boga wiatrów. Dzisiaj to właśnie zanieśmy modły o dobrą pogodę na plony i o „przywianie” już wiosny. Już czas chyba. Może przybliżmy to bóstwo żywiołów.

Prawdopodobnie Strzybóg był bóstwem wiatrów. Kroniki ruskie z X i XI w. nazywają wiatry „stribożymi wnukami”. Etymologię imienia należy wyprowadzić ze słowiańskiego rdzenia „stri-„, który wywodzi się z indoeuropejskiego „*ster-” co znaczy „rozsiewać”, „rozdawać”. Choć najwięcej śladów kultu Strzyboga znajduje się na Rusi, istnieje wiele nazw miejscowych świadczących o ogólnosłowiańskim znaczeniu tego bóstwa.

źr. Internet

Więc niechaj wieje na lepsze czasy! Sława!

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Strzyga – Strzybóg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s