Warsztat ręczny.
(bransoletka z rzemieni)

Aniżeli od dzisiej biżuteria istniała od czasu, gdy człowiek, by siebie upiększyć, zalecać się by stworzyć zalążek rodziny, zaczął grzebać w błyskotkach. Sam zaplatać plecionki czy wyrabiać glinę, topić metale czy przypadkiem coś z niczego ostało się w jego rękach.

Dziś zatem przedstawimy prosty sposób na zaplecenie rzemyków w ładnie splecioną bransoletkę. Sposób, który Wilk pomniał sobie na ten wpis. Więc nie tracąc czasu:

1. Krok pierwszy:
Przygotowanie materiałów i narzędzi.

a) Rzemienie skórzane. W ilości sztuk czterech. Mogą być płaskie, okrągłe lub nawet trójkątne, wszystko zależy od Was. Kolorystyka dowolna. My wybraliśmy wycięte ręcznie płaskie kawałki jaźna¹ w kolorze czarnym.

b) Trzymak, imak, imadło, klamerka, uchwyt do papieru lub jak w naszym przypadku zwykłe kombinerki. Można od razu cztery końce rzemienia wlepić w spinkę, dzięki której będziemy zapinać go na ręku, szyi. My, tradycyjnie już, wolimy wiązane końcówki.

Warsztat rzemienia krok pierwszy/

Krok 1.

2. Krok drugi.
Mocowanie.

Jak zauważymy na zdjęciu poniżej, mocujemy w imaku cztery rzemienie jeden obok drugiego. Wilk akurat tutaj wykonał zakładkę.

Warsztat rzemienia: Mocowanie

Krok 2.

3. Krok trzeci.
Robi się trudniej.

a) Zewnętrzny rzemień z prawej strony przekładamy nad drugim obok niego (idąc w lewo) i pod drugim jaźnem od lewej. Zostawiamy.

b) Zewnętrzny rzemień, tym razem od lewej strony, przekładamy nad dwoma w środku a pod zewnętrzny od prawej strony. Teraz jest on zewnętrznym od prawej strony.

Warsztat rzemienia - plecienie

Krok 3.

4. Plecenie
Długie, zmudne… lecz efektowne.

a) Co tu dużo rozpisywać. Czynności z kroku trzeciego powtarzamy tak długo aż starczy nam rzemienia, lub wrzemia² gdy osiągniemy długość jakiej potrzebowaliśmy.

b) Co ważne! Musimy pamiętać, że pracujemy tylko na rzemieniach zewnętrznych więc dwa środkowe wyznaczają nam długość ozdoby. Najlepiej, jakby dwa zewnętrzne jaźna były dłuższe.

Warsztat rzemienia - Plecionka dalsza

Krok 3.

Powodzenia. Poniżej efekt pracy Wilka.
Mamy nadzieję, że Wam się uda i pochwalicie się bransoletkami jakie zrobiliście.

Pleciona bransoleta z jaźna.

Plecionka.

Wygląd skończonej bransoletki na ręku Wadery

Na ręku.

Sława Siostry i Bracia


1 – jaźnokozia skóra. Zachowane w scs. (azьno) i strus. Uzywano też koża.
2 – wrzemię, D lp *wrzemieniaczas (płynący). Dawny wyraz słow, zachowany w rosyjskim время. Wyraz czas kiedyś tylko jako okres czasu.


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s